CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Dlaczego dzieci powinny odłożyć telefony... i zainteresować się książką
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Dlaczego dzieci powinny odłożyć telefony... i zainteresować się książką

Współczesne dzieci żyją w świecie ekranów. Komputery, telewizory, tablety no i oczywiście telefony. My dorośli mamy często wrażenie, że ich wzrok krąży między jednego ekranu do drugiego. I rzeczywiście, niektóre sytuacje mogą być naprawdę przerażające, na przykład to, że czteroletnie dziecko chcąc z bliska jakiś obrazek w książce, to zamiast zbliżyć się do ilustracji, próbuje gestem palców „powiększyć” papierową książkę – tak jak często przybliża się tekst w telefonie.
Zastanawiające jest także to, że dzieci zanim jeszcze nauczą się mówić potrafią już w sposób dosyć zaawansowany obsłużyć telefon – to znaczy wejść na YouTube i włączyć bajkę. Często dzieje się to poza jakąkolwiek kontrolą rodziców. A co ze starszymi dziećmi? Często jedyną ich formą komunikacji jest porozumiewanie się za pomocą komunikatorów internetowych lub skype. Nie potrzebują zbyt długich spotkań „twarzą w twarz”, by zaspokoić swoje potrzeby społeczne. A jeśli chodzi o zabawę, to aktywność na powietrzu zastąpiły gry komputerowe. Dlatego coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży jest fonoholizm czyli nadużywanie telefonów komórkowych. Jak sobie z tym radzić? Terapeuci radzą, by nie ograniczać zupełnie dziecku dostępu do telefonu, a stosować metodę małych kroków. Należy też podsunąć mu inne formy rozrywki, które sprawią, że przestanie myśleć o tym, że musi korzystać z telefonu. Dobrą alternatywą jest czytanie książek.

Nie wiesz jakie książki zainteresują Twoje dziecko?

Oto nasze propozycje:

Łukasz Z. Knyziak, „Anioł Michał” (Ebook)

Dziecko już od najmłodszych lat powinno poznawać reguły i zasady obowiązujące w świecie, by móc dobrze radzić sobie z życiem społecznym. To samo dotyczy określania własnych granic czy asertywności, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju małego człowieka. Wszak „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąca” Wszystko czego nauczymy bądź też czego nie przekażemy naszym dzieciom, będzie miało swoje odzwierciedlenie w jego przyszłości. Tę problematykę podejmuje Łukasz Z. Knyziak w książce „Michał Anioł”. Bajka opowiada o kilkuletnim Stasiu koniecznym. Chłopczyk ma problem z odmawianiem rówieśnikom i z podejmowaniem decyzji w zgodzie z samym sobą. Podczas wieczornej modlitwy chłopczyk poznaje swojego Anioła Stróża, który pokazuje mu jak być asertywnym we właściwy sposób, czyli nikogo nie raniąc, a przy okazji robić to co nakazuje serce. To terapeutyczne opowiadanie sprawi, że Twoje dziecko nauczy się stawiać swoje granice w kontakcie z innymi. Warto po nie sięgnąć.„Smocze skarby”, Krzysztof P. Łabenda

Chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby sympatycznych, bajkowych stworzeń jakimi są smoki. Te waleczne postacie często walczą w imię dobra i uczą dziecko tego, by nie poddawać się przeciwnościom. Nie inaczej jest w opowieści Krzysztofa Piotra Łabendy pod tytułem „Smocze skarby”. Poznajemy tam sympatycznego smoka Agapita – mieszkańca bajkowej krainy o wdzięcznej nazwie Elfidia. Jest to miejsce w którym wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi – nie znają chorób, strachu i śmierci. Sytuacja zmienia się, gdy wioska zostaje podbita przez Czarnego. Wtedy to król wyznacza Agapita, by ruszył w misję mającą na celu, aby przywrócić ład w krainie. Należy wspomnieć, że Agapit jest ostatnim żyjącym smokiem... Czy uda mu się szczęśliwie wrócić i położyć kres siłą ciemności, które zawładnęły Elfidią? „Smocze opowieści” to niezwykła pozycja, która zachwyci każde małei wrażliwe serce. Pokazuje czym jest prawdziwa, przyjaźń i poświęcenie oraz jaką wartość ma wytrwałość. Przeczytajcie ją razem.

 


Dziecko, by odłożyć telefon potrzebuje alternatywy. Należy mu pokazać, że istnieją inne równie ciekawe formy rozrywki. Poświęć mu swój czas i pokaż, że czytanie to prawdziwa przyjemność. Zobaczysz, że dzięki Tobie ta miłość do książek będzie mogła trwać przez całe życie, a Twoje dziecko wyrośnie na świadomego rzeczywistości dorosłego.

Powyższe książki, znajdą Państwo tutaj: http://tylkorelaks.pl/73-ksiazki-dla-dzieci

Natomiast ebooki są dostępne pod tym adresem: http://www.ebooki123.pl

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Co zrobić, by Twoja pociecha nie była dzieckiem „filiżanką”
Rolą rodzica jest przede wszystkim wspieranie dziecka w ...
Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy
Jednym ze wspomnień, które chyba wszystkim kojarz...
Zadbaj o rozwój językowy Twojej pociechy
Dziecko powinno już od najmłodszych lat mieć kontakt z j...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ