CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW
Jak mogę zachęcić moje dziecko do rozwijania dobrych nawyków czytania
Wydawnictwo Psychoskok
Autor: Wydawnictwo Psychoskok

Jak mogę zachęcić moje dziecko do rozwijania dobrych nawyków czytania

Kilka dni temu zakończyły się wyjątkowo długie wakacje, a uczniowie po letniej przerwy wrócili na szkolne korytarze. Choć może nieco odwykli od dźwięku dzwonka zwiastującego lekcje, podręczników i zeszytów, tegoroczny plan lekcji nie pozostawiał złudzeń – trzeba zacząć się uczyć na bieżąco, by nie mieć problemów z zaliczeniem materiału i cieszyć się z ocen na koniec semestru. Wejście w nowy rytm życia to wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców, którzy być może zapomnieli, że na każde pięć minut dłuższej drzemki, przypada średnio dwadzieścia minut spóźnienia.

Jednak w tym czasie, gdzie definitywnie żegnamy się z letnią pogodą, warto pomyśleć też o plusach – coraz dłuższe wieczory można spędzić w towarzystwie wciągającej książki. Jako, że nas dorosłych wcale nie trzeba przekonywać do czytania, bo nie od dziś wiemy, że nic nie relaksuje lepiej niż gorąca herbata, ciepły koc i wciągająca powieść, to z dziećmi może być nieco inaczej. W dzisiejszych czasach, młodzież spędza swój wolny czas najchętniej przed ekranami tabletów, laptopów czy telefonów, grając w rozmaite gry czy też oglądając kolejne odcinki nie zawsze wartościowych seriali, nieco staroświecka książka może wydawać się mało wartościową propozycją na spędzenie wolnego czasu.

Wielu młodym osobom czytanie książek kojarzy się z listą książek umieszczonych w kanonie obowiązkowych lektur, z których są potem szczegółowo odpytywani przez nauczyciela języka polskiego. Wykaz książek często znacznie odbiega od ich zainteresowań, a przeładowana podstawa programowa sprawia, że nauczyciel nie może dać wystarczająco dużo czasu na przeczytanie danej pozycji, a więc uczeń chcąc nie chcąc jest zmuszony sięgać po rozmaite opracowania i streszczenia, aby zaliczyć omawianą lekturę. Zabija to niestety w młodych czytelnikach samodzielne myślenie i skutecznie tłamsi przyjemność, powinna być nieodłącznym elementem obcowania z każdą książką. Uczniowie bowiem często są uczeni w taki sposób, że omawiają daną lekturę pod kątem tak zwanego „klucza”, który rzadko kiedy pozwala na swobodną interpretację, czy osobiste przemyślenia dotyczące przedstawionych wydarzeń w książce.

Co zatem zrobić, by dziecko szczerze pokochało czytać książki, czytało dla przyjemności nie wyrosło na „wtórnego analfabetę”, który co prawda rozróżnia litery ale nie rozumie bardziej wymagającego tekstu? Należy już od najmłodszych lat pokazać dziecku, że czytanie książek może być prawdziwą przyjemnością, tak, by nie kojarzyło się z karą czy szkolnym obowiązkiem.

Oto garść naszych podpowiedzi, które sprawią, że wyrobicie Drodzy Rodzice w Waszym dziecku nawyk czytania, który sprawi, że będzie miało szansę stać się nie tylko prawdziwym molem książkowym, ale przede wszystkim samodzielnie myślącym dorosłym:

Daj dobry przykład

Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Nieświadomie przejmują i powielają wzorce, które zobaczą u dorosłych. Dlatego ważne, by Twoja latorośl widziała, że czytasz nie tylko kolorowe czasopisma, ale też książki – a co więcej – że sprawia Ci to radość. Dzięki temu samo zacznie sięgać do półki z książkami i jest duża szansa, że czytanie książek będzie jedną z jego ulubionych form spędzania wolnego czasu.

Pozwól dziecku na decyzje

Nie wolno nam zapominać, że mały człowiek to osobna i niepowtarzalna jednostka, która ma swoje upodobania i zainteresowania. Dotyczy to też kwestii czytelniczych, dlatego pozwól swojemu dziecku na samodzielne wybory w sferze tego co czyta. Jeśli na przykład bardzo interesuje go świat samochodów czy maszyn, niech wybiera bajki w którym to auta czy rozmaite konstrukcje odgrywają główną rolę, a czytanie i oglądanie obrazków będzie dla niego wielką przyjemnością.

Pozwól mu rozwinąć wyobraźnię

Dzieci nie lubią nudy i rutyny, a cały organizm młodego człowieka jest wprost stworzony do ruchu i potrzebuje go aby prawidłowo się rozwijać. Dlatego nie ograniczaj jego potrzeb i nie każ mu bezczynnie siedzieć w trakcie lektury. Niech chodzi po pokoju, a nawet skacze na kanapie. Po skończonej lekturze możesz poprosić swoje dziecko, by opowiedziało czego dotyczyła treść opowiadania – zdziwisz się jak bardzo będzie pamiętało szczegóły utworu. Możesz także pobudzić jego kreatywność i zmotywować do tego, by wymyśliło alternatywne zakończenie opowieści – wyśmienita zabawa gwarantowana.

Zadawajcie pytania i szukajcie odpowiedzi

Nie od dziś wiadomo, że dzieci mają milion pytań na minutę, a z odpowiedziami trudno nadążyć. Mnogość pytań to dobry znak – znak tego, że dziecko myśli i analizuje rzeczywistość. Warto zainwestować więc w książki, które przybliżą maluchowi świat przyrody, a nieco starszemu czytelnikowi objaśnią ciekawe kwestie świata ekonomii czy polityki. Warto poruszać z nim tematy, które znajdowały się w książkach przy okazji spacerów czy podczas oglądania programów telewizyjnych, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Niech dziecko wie, że to co czyta ma przełożenie na prawdziwe życie.

Książka – codzienny rytuał

Warto, by już od najmłodszych lat spotkania z książką stały się częścią Waszego wspólnego, domowego rytuału. Niech oczywistym będzie fakt, że zawsze po obiedzie lub po kąpieli, przed snem znajdujecie choć pół godziny, by usiąść i poczytać. Pokaż dziecku, że dzień bez książki jest dniem straconym, a zobaczysz, że już dwuletni szkrab będzie Ci przynosił do przeczytania swoje ulubione bajki, a jako nastolatek będzie zaczytywał się w najlepszych tytułach.

Czytasz? Wygrywasz!

O tak! Dziecko Wygrywa nie tylko w życiu, bo możesz pochwalić się wiedzą, która zdecydowanie wykracza poza podstawę programową, ale też może zdobyć nagrody w sensie dosłownym. Pokaż dziecku na czym polega duch zdrowej rywalizacji, zaprowadź go do najbliższej biblioteki i zachęć, by wzięło udział w organizowanym konkursie czytelniczym. Twój maluch nie tylko pochwali się znajomością przeczytanej lektury, ale też będzie miał szansę na wygranie nagród, które dzieci z reguły uwielbiają zdobywać. Jeśli w najbliższym czasie nie ma takiego konkursu w Waszym otoczeniu to sama wymyśl dla dziecka taką rozgrywkę, a do udziału zaproś jego kolegów i koleżanki. Pokaż dziecku, że czytanie się opłaca.


Zmuszanie dziecka do czytania może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Warto dokonać wszelkich starań, by mały człowiek sam doszedł do wniosku, że spotkanie z książkowymi bohaterami to naprawdę świetna zabawa. Dzięki temu rozwiną się jego zdolności komunikacyjne, będzie operował bogatym słownictwem i lepiej konstruował zdania. Ponadto książki uczą empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Niejeden z nas uronił łzę podczas wydarzeń, które działy się w życiu fikcyjnych bohaterów, których często utożsamiamy ze sobą. Dzieci muszą nauczyć się patrzeć na świat innymi oczami, by bardziej rozumieć to czego doświadczają osoby obok nich. Ponadto nic tak nie rozwija wyobraźni jak regularne czytanie. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko doskonale radziło sobie w wymagających sytuacjach to zadbaj o to, by miało ciekawe książki. A co czytać? Wydawnictwo „Psychoskok” poleca kilka propozycji:

Artur Jasiński, „Baśń o dębowym sercu”

Baśnie to ten gatunek literacki, który łączy pokolenia. Kto z nas nie zna świata w którym dobro ściera się ze złem, by w ostatecznej bitwie odnieś zwycięstwo? „Czerwony kapturek”, „Królewna Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”... Tytuły można mnożyć i mnożyć, a przy każdym z nich często pojawia się cień nostalgii za minionym światem dziecięcych lat.

A czy współczesne dzieci równie chętnie chcą sięgać po baśnie? Okazuje się, że tak! Co więcej, na rynku wydawniczym pojawiają się zupełnie nowe propozycje z tego kręgu. Taką pozycją jest debiutancka książka Artura Jasińskiego, „Baśń o dębowym sercu”

Autor podejmuje w niej jakże aktualny temat, którym jest ochrona środowiska. Mieszkańcy niewielkiej wioski niespodziewanie dowiadują się o tym, że będą musieli opuścić swoją dotychczasową oazę spokoju, bo grozi im ekologiczna katastrofa – studnia – jedyne źródło życia na zeschłej ziemi niebawem wyschnie i mieszkańcy nie będą mieć warunków, by dalej tam egzystować. Mieszkańcy organizują wiec podczas którego radzą co można zrobić w tej granicznej sytuacji. Okazuje się, że w pobliżu ich miejsca zamieszkania rośnie stary dąb do którego jednak nie można się zbliżać, bo z pokolenia na pokolenie ludzie przekazują sobie podanie, które mówi o tym, że owo drzewo pragnie ich zagłady. Na spotkaniu mieszkańców obecny jest też mały Antek, który jako jedyny decyduje się na spotkanie z drzewem, gdyż wierzy, że tylko ono może przynieść im ratunek. Jakub, który przewodniczy zebraniu mówi, że drzewo znajduje się „w odległości stu sześć dziesięciu dwóch kroków” od wioski. Antek, stając oko w oko z własnym strachem decyduje się wyruszyć w podróż i stanąć pod rozłożystą koroną drzewa, by prosić o ratunek dla swoich bliskich... Jak zakończy się ta historia? Czy rozmowy dzielnego chłopca przyniosą oczekiwany rezultat i w jego rodzinne strony wróci dawny ład i spokój?

„Baśń o dębowym sercu” zawiera uniwersalne przesłanie o tym, że dobro zawsze zwycięża. Jest to także opowiadanie o odwadze miłości, a także o naszą wspólną matkę – ziemię. Piękne ilustracje zachęcają do lektury i rozmowy na temat tego, co najmłodsi mogą zrobić, by troszczyć się o planetę. Warto nadmienić, że autor napisał „Baśń o dębowym sercu” z myślą o swoich dzieciach.

Jan Nowak, „Przygody Noelki”

Przyjaźń, miłość i akceptacja są potrzebne i pożądane przez nas niezależnie od wieku. Warto uczyć dzieci już od najmłodszych lat wrażliwości na innych oraz na otaczający świat.

Jan Nowak stworzył piękne opowiadanie pod tytułem „Przygody Noelki”, które „chwyta za serce” zarówno małego czytelnika jak i jego rodzica.

Noelka – główna bohaterka książki to mała, rezolutna dziewczynka, która jest bardzo ciekawa świata, ma kochających rodziców oraz przyjaciół, którzy towarzyszą jej w trakcie licznych zabaw. Jednak jest coś co wyróżnia Noelkę spośród rówieśników – dziewczynka bowiem posiada niezwykły dar dzięki któremu jest w stanie zrozumieć mowę roślin i zwierząt. Dzięki zdolności komunikacji ze światem przyrady jest w stanie przekonać się, że kwiaty w ogrodzie i ptaki mają swoje marzenia i potrzeby. Dziewczynka rozpoznaje także głos wiatru i nigdy nie jest obojętna na to co dochodzi do jej świadomości. Często staje w obronie tych o których ludzie zapominają. Noelka uczy wrażliwości i szerszego spojrzenia na świat. Jej przygody wzruszą każdego kilkulatka i pokażą jak wielka jest siła przyjaźni i prawdziwej miłości.

Krzysztof Piotr Łabenda, „Smocze skarby”

Bajka rządzi się swoimi prawami. Magiczne eliksiry, czarnoksiężnicy, zaklęcia no i oczywiście smoki... Ten ostatni motyw wykorzystał w swoim opowiadaniu Krzysztof Piotr Łabenda i to właśnie ze smoka uczynił pierwszoplanowego bohatera. Pisarz zabiera nas do świata Elfidii, w którym króluje tylko radość i szczęście. Mieszkańcy nie wiedzą czym jest cierpienie, głód i śmierć. Jednak pewnego dnia ta sielanka ma się skończyć. Na horyzoncie pojawia się bowiem Czarny – Czarnoksiężnik, który nie może znieść dobrostanu innych i rzuca na mieszkańców wioski czar, który sprowadza zło do ich krainy. Jednak jak to często w bajkach bywa, na odsiecz złemu bohaterowi spieszy dzielny wojownik – w bajce Łabendy jest nim ostatni żyjący smok Agapit. Oddelegowany przez króla śmiałek postanawia wyruszyć w podróż, by ostatecznie pokonać siły zła. Po drodze ratuje życie młodemu giermkowi – mieszkańcowi sąsiedniej wioski, który postanawia mu towarzyszyć, by spłacić dług wdzięczności. Czy uda im się pokonać Czernego, a dobro znów odniesie zwycięstwo?

„Smocze skarby” to piękna opowieść o przyjaźni, braterstwie i poświęceniu, która zostanie w dziecięcych sercach jeszcze przez długi czas.

Joanna Sztroman, „Zaczarowany księżyc”

„Zaczarowany księżyc”, autorstwa Joanny Sztorman to zbiór wierszyków, które koją, uspokajają i zapewniają dobry sen po nawet najbardziej burzliwym dniu. Wiersze dotykają tematyki bliskiej każdemu dziecku, opisują bowiem zdarzenia i przedmioty z którymi ma styczność podczas swojej codzienności. Rytmiczna konstrukcja utworów sprawi, że Twój maluch już po kilkukrotnym przeczytaniu zacznie z pamięci recytować fragmenty wierszy. Warto dodać, że Joanna Sztorman to doświadczony pedagog, nauczyciel przedszkolny, członek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a także animator kultury. Autorka przez prawie całą swoją karierę pracowała z dziećmi, zna ich potrzeby i rozumie ich psychikę. Warto sięgnąć po jej pozycję i przekonać się jak bardzo terapeutycznie zadziała ona na dziecko.


 

Bożena Balcerek, „Zaczarowany świat”

Bożena Balcerek to kolejna autorka, która wydała piękny tomik wierszy dla dzieci. „Zaczarowany świat” to czternaście krótkich wierszyków, których motywem są codzienne przedmioty, zwierzęta oraz owady, które poznaje mały człowiek w trakcie swojego dorastania. Utwory są proste, o przyjemnym dla ucha rytmie – ich treść łatwo zapamiętać, a piękne ilustracje obrazują świat przedstawiony w wierszach i skłaniają dziecko zadawania pytań na temat tego co dzieje się na łamach książki.
 


Jesteśmy przekonani, że po wprowadzeniu do Waszej codzienności kilku czytelniczych nawyków, Twoje dziecko zacznie traktować książki jak swojego najlepszego przyjaciela z którym będzie uwielbiało spędzać czas. Ta „relacja” zaprocentuje w przyszłości i sprawi, że Twoje dziecko będzie świadomym człowiekiem. Tymczasem podsuń mu wartościowe pozycje, które proponuje wydawnictwo „Psychoskok” i spędźcie najlepszy czas przy wspólnej lekturze, np. http://tylkorelaks.pl/73-ksiazki-dla-dzieci

KOMENTARZE
O AUTORZE
Wydawnictwo Psychoskok
Wydawnictwo Psychoskok
Psychoskok to wydawnictwo z Konina, którego historia sięga roku 2011, kiedy to na jego łamach ukazała się pierwsza książka. Obecnie w ofercie wydawnictwa znaleźć można publikacje dla dorosłych i dzieci: bajki, poradniki, felietony, poezję, powieści obyczajowe, sensacyjne, romanse, dramaty, kryminały, fantasy wydawane w formie tradycyjnej oraz nowoczensych e-booków.
PODOBNE WPISY
Co zrobić, by Twoja pociecha nie była dzieckiem „filiżanką”
Rolą rodzica jest przede wszystkim wspieranie dziecka w ...
Jakie prezenty na święta... dla rozwoju Twojej pociechy
Jednym ze wspomnień, które chyba wszystkim kojarz...
Zadbaj o rozwój językowy Twojej pociechy
Dziecko powinno już od najmłodszych lat mieć kontakt z j...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ