CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Edukacyjne konfrontacje - bezpłatny webinar o edukacji alternatywnej

Edukacyjne konfrontacje - bezpłatny webinar o edukacji alternatywnej
Konin Dzieciom
Autor: Konin Dzieciom
wydarzenie on-line
15.07.2020 godz: 18:00
22.07.2020 godz: 18:00
29.07.2020 godz: 18:00

ZOBACZYĆ (SZKOŁĘ) INACZEJ
#EdukacyjneKonfrontacje

Zapraszamy do naszego wspólnego projektu, w którym wstrząśniemy nieco murami szkolnymi i pokażemy, że zawsze jest wiele rozwiązań na edukacyjne bolączki.
 
Webinar będzie transmitowany on-line na stronie wydarzenia >TUTAJ<

To będzie pierwsze spotkanie z planowanych 12 wywiadów, do których zaprosiliśmy autorytety z Polski i zza granicy, praktyków edukacji alternatywnej, psychologii, neurodydaktyki, porozumienia bez przemocy. Dla uczestników wydarzenia to będzie niepowtarzalna okazja i szansa doświadczyć i poznać realne rozwiązania, nowatorskie pomysły, śmiałe wizje, prozainczne przykłady na to, że szkoła może być niezwykłą przygodą i twórczym spotkaniem - bez lęku i ograniczających ocen. 
 

Tego, co widzi się zawsze, nie widzi się nigdy - pisał norweski pisarz Karl Knausgȧrg.

Szkoły, w których uczyli się nasi rodzice, do których my chodziliśmy i do których codziennie prowadzimy nasze dzieci są wciąż takie same. Fundament, na którym wyrosły ma ponad 200 lat i powstał na bazie pruskiej reformy edukacyjnej, w myśl której nauczyciel miał być urzędnikiem państwowym - lojalnym wobec przełożonych, a nie wobec dziecka. Jesteśmy przyzwyczajeni, że szkoła właśnie tak wygląda, a edukacja w niej ma taki charakter…
"Szkoła nie jest po to, aby ją lubić, a wiedza w niej zdobyta zdefiniuje naszą przyszłość społeczną i zawodową” - czy rzeczywiście?! Mało kto zastanawia się, czy może być inaczej. Ba! Wielu nawet sądzi, że tak powinno być, bo przecież “taką szkołę skończyliśmy i wyszliśmy na ludzi”.

Pytanie: "Czy szkoła odpowiada na potrzeby naszych czasów?" zadawane jest od ponad stu lat! Reformatorzy tacy jak Montessori, Parkhurst czy Freneit zwracali uwagę, na bolączki systemu pruskiego, a jednak tak naprawdę niewiele się od tego czasu wydarzyło. Ostrożność i konserwatyzm w obszarze edukacji nadal są obowiązującymi paradygmatami, a utrzymywanie status quo jest wspierane przez często zmęczonych, a niekiedy wręcz wypalonych nauczycieli. W związku z tym dokonywanie zmian na miarę Finlandii wydaje się być jedynie marzeniem.
Dlatego cenne są inicjatywy oddolne, małe enklawy alternatywnej edukacji, które zbierają wokół siebie ludzi, którzy chcą zmian.

ODCINEK 1. WPROWADZENIE - Odczarować szkołę
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Ukryta moc codziennych czynności
Zapraszamy rodziców na webinar. Obowiązują zapisy.
Niegrzeczne dzieci nie istnieją!
Bezpłatny webinar dla rodziców.
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ