CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Ferie zimowe w Muzeum Okręgowym w Koninie

Ferie zimowe w Muzeum Okręgowym w Koninie
online

Ferie zimowe w Koninie wcale nie muszą być nudne! Mimo zakazów, nakazów, restrykcji i reżimu, dzieci i młodzież mogą skorzystać z atrakcji i warsztatów przygotowanych specjalnie na czas ferii zimowych przez pracowników Muzeum Okręgowego w Koninie.

- Miniony rok przyzwyczaił nas do odmiennej formuły warsztatów i lekcji muzealnych. Zamiast spotkań na wystawach i w sali edukacyjnej, spotykaliśmy się wirtualnie. Również w ramach ferii zimowych przygotowaliśmy dla Was szereg wydarzeń online. Pragniemy Was zaprosić do kontynuowania z nami niezwykłej podróży po zadziwiającym świecie zabytków i dzieł sztuki. - zaprasza do udziału w projekcie Muzeum Okręgowe w Koninie

Wszystkie lekcje i warsztaty będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Koninie i Facebooku.
 

FERIE ZIMOWE W MUZEUM W KONINIE


...to aż 8 dni warsztatów, zabaw i animacji oraz specjalnie dla Was przygotowany konkurs fotograficzny. Pracownicy muzeum zadbali o każdy szczegół swojego projektu, a wszystkie wydarzenia będą ogólnodostępne w formie online i całkowicie bezpłatne dla każdej osoby zainteresowanej uczestnictwem.

05.01 – Pozdrowienia z ferii. Warsztaty plastyczne

Warsztaty plastyczne, podczas których przygotujecie pamiątkowe pocztówki z ferii zimowych.

Historia kartki pocztowej liczy sobie przeszło 140 lat, a na pomysł prowadzenia otwartej korespondencji wpadł w 1865 r. ówczesny poczmistrz Berlina Heinrich Stephan. Koncepcja ta została wówczas odrzucona jako zbyt śmiała i dopiero cztery lata później udało się ją przeforsować Emanuelowi Hermannowi. Po pewnym czasie karty zaczęły być zdobione za pomocą napisów okolicznościowych i rysunków. Początkowo zajmowały niewielki obszar kartki, aby w konsekwencji przejąć całą jej stronę. Tak narodziła się pocztówka. Co ciekawe, aż do 1900 roku nie było polskiego słowa na określenie nowej karty pocztowej, powszechnie używano rusycyzmu „odkrytka”. Wkrótce ogłoszono konkurs na nazwę, w którym wzięło udział aż 296 osób. Zwycięska „pocztówka” była propozycją osoby ukrywającej się pod pseudonimem „Marja z B.”. Po otwarciu kopert konkursowych okazało się, że jest to Henryk Sienkiewicz.

06.01 – Jak zostać królem. Warsztaty plastyczne

Warsztaty, podczas których możecie stworzyć własną koronę.

Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. W Polsce od dawna tego dnia w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę, którą wierni zabierają ze sobą do domów. W tradycji ludowej dzień ten kończył okres godów, które trwały od Bożego Narodzenia a rozpoczynał czas karnawału. Po domach kolędowali przebierańcy, przede wszystkim Trzej Królowie, w towarzystwie innych postaci, składając wszystkim życzenia pomyślności na nowy rok. Współczesną tradycją są organizowane w wielu miastach i miejscowościach Orszaki Trzech Króli, czyli uliczne jasełka.

07.01 – Stwórz własne dzieło sztuki. Warsztaty plastyczne.

Jak powstają dzieła sztuki i jaka jest ich funkcja? Kto decyduje o tym, czy obraz trafi do galerii? Co odróżnia zwykłe przedmioty od zabytków? Na naszych warsztatach plastycznych pokażemy Wam krok po kroku, jak stworzyć własne dzieła sztuki, które będą ozdobą Waszych domów.

08.01 – Od łuczywa do lampy elektrycznej – historia oświetlenia. Lekcja online

Kto dziś pamięta o dawnych sposobach rozświetlania ciemności; o lampie naftowej, gazowej, benzynowej czy karbidowej, które funkcjonowały jeszcze kilkadziesiąt lat temu? W epoce  elektryczności z nostalgią powracamy do blasku lampy płomieniowej. Kolekcja lamp i świeczników w naszych zbiorach, prezentowana na stałej ekspozycji, daje możliwość zapoznania się z rozwiązaniami konstrukcyjnymi przedmiotów oświetleniowych, podziwiania kunsztu artystycznego ich wytwórców i pogłębiania wiedzy o dziejach oświetlenia.

Udoskonalane przez stulecia metody oświetlenia, będące świadectwem rozwoju cywilizacyjnego, doprowadziły do tego, że dziś wystarczy naciśnięcie włącznika, aby światło rozjaśniło mroki nocy. I chociaż żyjemy w epoce elektryczności, w dobie halogenów i laserów, tęsknimy za blaskiem lampy płomieniowej. Nasza kolekcja daje możliwość poznania i pogłębienia wiedzy o dziejach oświetlenia – pozwala poczuć magię światła. 

12.01 – Śladem skamieniałości. Lekcja i warsztaty online.

Jak powstają skamieniałości? Czym różnią się skamieniałości właściwe od strukturalnych? Czy skamielina i skamieniałość to to samo? Warsztaty poprzedzone będą swobodną rozmową z adiunktem Działu Geologiczno-Przyrodniczego Dagmarą Frydrychowicz, która odpowie na  wszystkie pytania. Część warsztatowa obejmuje własnoręczne wykonanie „skamieniałości” – potrzebne materiały to: plastelina, kartka z bloku technicznego, farby plakatowe, pędzel oraz do wyboru: muszle, gałązki, liście o różnych kształtach.

13.01 –  W czerwcu się okaże, co nam rok da w darze. Warsztaty plastyczne.

Nazwa kalendarz pochodzi od rzymskiego słowa „kalendy” bądź, według innych źródeł, od łacińskiego callendarium. Za pomocą kalendarza odliczamy czas, dzieląc go na powtarzające się cyklicznie okresy, związane najczęściej z cyklami przyrody. Zapraszamy na nasze warsztaty, dzięki którym przygotujecie kolorowe kalendarze.

14.01 – Dzienniczek-muzealniczek. Warsztaty plastyczne.

Na warsztatach dowiemy się, czym był pamiętnik i dlaczego ludzie go prowadzili. Później sami spróbujemy stworzyć taki pamiętnik w formie miniksiążeczki, zawierający wspomnienia z wizyty w muzeum. Do książeczki przygotujemy ilustracje i tekst – przy okazji dowiemy się też co nieco o tym, jak kreatywnie pisać. Potrzebne materiały: kartki z bloku technicznego, dziurkacz, wstążka, kredki, pisaki, farby (do wyboru), długopis.

15.01 – „Secesja”. Lekcja online na podstawie zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Koninie

Subtelny koloryt, bogactwo roślinnych motywów oraz ozdobna linia to cechy charakterystyczne dla secesji. W naszym muzeum otworzyliśmy nową wystawę, na której można oglądać obiekty charakterystyczne dla tego stylu. Są to m.in. słynne szkła z wytwórni Emilla Gallé’a, meble, wyroby ze stopów cyny, biżuteria i przedmioty codziennego użytku. Ozdobą wystawy jest komplet mebli wiedeńskiej firmy Jacob & Josef Kohn. Eksponaty dobrane są tak, aby ilustrować jedno z podstawowych haseł secesji: „Działalność artystyczna powinna ogarnąć wszystko – od katedry do garnka z owsianką”.


Ponadto Muzeum Okręgowe w Koninie zachęcia Was do udziału w konkursie..

Plener i konkurs fotograficzny

Sanie, choinki pachnące lasem, płatki śniegu i setki złotych lampek… Malownicza przestrzeń zdjęciowa oraz nasz ogród są dla Was dostępne codziennie od 10.00 do 17.30. Oznaczajcie nas na zdjęciach  wykonanych podczas wizyty w naszym muzeum! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody!

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Lodowisko w Koninie nieczynne do odwołania
W sezonie 2021 konińskie lodowisko będzie nieczynne do o...
Misja FERIE z Kulczyk Foundation - bezpłatne zabawy, filmy i animacje
Codziennie o 9:00 znajdziecie materiały, aktywności i in...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ