CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Konińska Jesień Poetycka

Konińska Jesień Poetycka
Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, ul. Dworcowa 13

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie organizuje 42. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup”.


Z chęci zaktualizowania formuły konkursu i na jego osnowie MBP w Koninie stworzyła cykl wydarzeń pt. Konińska Jesień Poetycka.

Projekt Konińska Jesień Poetycka obejmuje szereg działań kulturalnych o charakterze promocyjnym i edukacyjnym. Pomysł na działanie narodził się z potrzeby szeroko rozumianej promocji poezji i wspierania talentów. Projekt ma na celu zwiększenie zainteresowania poezją, przyczynienie się do aktywności twórczej i własnego rozwoju oraz kształcenie naturalnej potrzeby uczestnictwa w kulturze. Działania w ramach Konińskiej Jesieni Poetyckiej umożliwią szerokiej publiczności kontakt z artystami i specjalistami w dziedzinie literatury, wypromują nowe i młode talenty.
 

Harmonogram


7 października 2022

godz. 10.00

Spotkanie z Emilią Kiereś autorką komentarzy do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza oraz wystawa ilustracji Marianny Sztymy do „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza miejsce: Muzeum Okręgowe w Koninie (obowiązują zapisy) Emilia Kiereś - autorka i tłumaczka książek dla dzieci i młodzieży. Zanim zaczęła pisać książki, zajmowała się tłumaczeniem literatury dziecięcej i młodzieżowej z języka angielskiego. W 2019 roku została nominowana w Plebiscycie blogerów Książka dla niedorosłych „Lokomotywa 2018” w kategorii „Od A do Z” za książkę Adam Mickiewicz, „Ballady i romanse” z komentarzami Emilii Kiereś.

godz.16.30
Rozstrzygnięcie XLII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Milowy Słup” – Konin 2022 oraz I Поетичнoгo Конкурсу ВЕРСТОВИЙ СТОВП – РАЗОМ Wręczenie nagród, występ Zofii Woźniak (wokal) i Roberta Goździewicza (akompaniament) z MDK miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (al. 1 Maja 7 a) (wstęp wolny)

godz. 19.00
Wieczór z poezją śpiewaną. Występ wokalny uczennic I LO w Koninie z repertuarem Marka Grechuty miejsce: CKiS-DK „Oskard” – Klubokawiarnia NOT (al. 1 Maja 7 a) (wstęp wolny)

8 października 2022
godz. 10.00

Warsztaty poetyckie z Jakubem Kornhauserem „Zanoty”. Jak zrobić poezję z codzienności? miejsce: MBP, ul. Dworcowa 13 (obowiązują zapisy) W tym roku obchodzimy stulecie urodzin Mirona Białoszewskiego, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich drugiej połowy XX wieku. Białoszewski uważany jest za patrona poezji tworzonej z drobiazgów życia codziennego: swoje wiersze "notował" podczas spaceru, rozmowy w sklepie, wykorzystywał zasłyszane języki i obserwacje zwykłej, pozornie nieatrakcyjnej, rzeczywistości. Podczas warsztatów spróbujemy się zastanowić, jaka relacja łączy poezję i codzienność, ile w wierszy prostoty zapisu, "przechwyconych" treści i form, a ile prywatnej wyobraźni i własnego przeżycia. A może oba źródła wypływają z podobnych przesłanek? I jak się ma do tego nowa forma wyrazu: zapiski w internecie, krótkie wiadomości tekstowe, hasła reklamowe? Czy też mogą stać się poezją? Jakub Kornhauser to polski poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

godz. 16.00
Promocja tomiku poezji Bogusława Janiszewskiego „Zatopiony ocean” Spotkanie z córką poety Igą Janiszewską-Pawlak miejsce: MBP, ul. Dworcowa 13 (wstęp wolny) Bogusław Janiszewski (1960-1999) - urodzony w Ogorzelczynie, z wyboru koninianin, z namaszczenia poeta. Polonista, nauczyciel, dziennikarz, społecznik i samorządowiec. Niepoprawny idealista, pierwszy i ostatni romantyk konińskiego kuratorium oświaty. Dla rodziny Bodziucha, dla przyjaciół Boguś, dla córki nieodżałowany Tato. 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ