CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Noc Kultury 2020

Noc Kultury 2020
Koncerty, wystawy, nocne kino i silent disco – tak zapowiada się tegoroczna Noc Kultury. Zagra dla Was energetyczny Łąki Łan, a także poruszający się w jazzowych klimatach Mad Ship. Zobaczycie niezwykłe obrazy Jana Sznajdra, portrety i pejzaże Krystyny Ruminkiewicz oraz wystawę fotograficzną Eco Hope członków Konińskiego Klubu Fotograficznego. Nie zabraknie również wydarzeń filmowych: będzie można wziąć udział w plakatobraniu a w nocnym kinie konesera obejrzeć kosmiczną Proximę z Evą Green w roli astronautki. Muzyczne wrażenia po koncertach utrwalicie podczas wspólnej, radosnej zabawy – silent disco. Bądźmy blisko kultury!

W programie NOCY KULTURY 2020 

 
MUZYCZNIE
 
Każdego roku Noc Kultury rozbrzmiewa różnorodnymi dźwiękami. Miłośnikom jazzowych klimatów polecamy koncert FLASH YEARS zespołu MAD SHIP w Galerii Wieża Ciśnień (g. 20.30). Flash Years to album kwartetu Kuby Wójcika, który dał się poznać jako oryginalny twórca muzyki z pogranicza jazzu i awangardy. Zaprosił do współpracy wyjątkowe osobowości muzycznej sceny: Tomasza Licaka, Grzegorza Tarwida i Krzysztofa Szmańdę. Ich utwory charakteryzuje zarówno wolność improwizatorska, jak i solidność formy. Na koncert wstęp wolny.
 
O g. 21.00 na placu przy CKiS pojawi się ŁĄKI ŁAN - jeden z najlepszych zespołów koncertowych w kraju, doceniany za tworzenie świetnego, taneczno-psychodelicznego klimatu. Wypracował niepowtarzalne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje, łącząc w sobie wiele gatunków muzycznych. Twórczość Łąki Łan naznaczona jest tekstami Paprodziada mówiącymi w dużej mierze o zamiłowaniu do natury. Kostiumy i performance sceniczny tworzą niezapomniane widowisko, które mogli zobaczyć uczestnicy festiwali w kraju i za granicą. Zespół ma na koncie 5 albumów studyjnych, z których 3 były nominowane do Nagrody Muzycznej Fryderyk. Bilet na koncert 30 zł dostępny w kasie CKiS oraz on-line.
 
Energia zespołu Łąki Łan z pewnością pobudzi Was do tańca, tak więc skorzystajcie z SILENT DISCO (g. 23.00, bezpłatne wejściówki w kasie CKiS). Tuż po koncercie będzie można dalej zatopić się w dźwiękach, zakładając słuchawki. W ostatnich latach silent disco cieszy się bardzo dużą popularnością i jest doskonałą okazją do wspólnej, nieskrępowanej zabawy.
 
MALARSKO I FOTOGRAFICZNIE
 
Spotkania ze sztuką rozpoczynamy od otwarcia wystawy Jana Sznajdra (g. 18.00) w Galerii Wieża Ciśnień. Malarz, poeta, ilustrator książek pokaże najnowsze obrazy, które powstały w ciągu czterech ostatnich lat. To kilkanaście prac w charakterystycznym dla twórcy z Posoki duchu ukształtowanym przez tradycję polskiego modernizmu (koloryzmu, kapizmu) oraz kubistyczną formę. Obrazy o niejednoznacznej, „zmacerowanej” kolorystyce stanowią zbiór motywów inspirowanych kulturą greckiego antyku, przecedzonych przez osobiste doświadczenie, humanizm europejski i prywatną mitologię, która ma swoje źródło w witalistycznej pochwale codzienności i pełnej zmysłowości poetyce. Z jego twórczości emanuje pewien rodzaj niedopowiedzenia, miłość do natury i człowieka.
 
Po obejrzeniu wystawy w Wieży Ciśnień warto wybrać do CKiS na kolejne spotkanie z ciekawym malarstwem. O g. 19.30 otworzymy wystawę Krystyny Ruminkiewicz „nie tylko ONE”. Krystyna Ruminkiewicz maluje portrety kobiet, których wizerunki powstały w jej wyobraźni, tworząc pewnego rodzaju ideał kobiecości. Maluje też konkretne osoby, które zafascynowały malarkę nie tylko urodą, ale przede wszystkim - jak sama mówi - charyzmą i charakterem. Jej portrety emanują pewnym magnetyzmem, który przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Na wystawie oprócz portretów zobaczycie kompozycje kwiatowe i pejzaże.
 
Otwarcie trzeciej ekspozycji ECO HOPE przebiegnie w nietypowym, oryginalnym otoczeniu.
Podzielona na dwie części wystawa zostanie pokazana w autobusie SOLARIS URBINO 12 ELECTRIC Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie oraz na elewacji Galerii Wieża Ciśnień.
Otwarcie planujemy na g. 22.00 w okolicy Wieży Ciśnień, następnie widzowie wsiadają do autobusu i podróżują, oglądając prace i słuchając nastrojowej muzyki na żywo w wykonaniu młodego, utalentowanego muzyka Piotra Kulczewskiego.
Wystawa składa się z kilkunastu zdjęć autorstwa członków Konińskiego Klubu Fotograficznego działającego przy CKiS. W lutym pasjonaci fotografowania zorganizowali warsztaty „ECO” wpisujące się tematyką w kontekst antyplastikowej akcji i program „Konin. Zielone Miasto Energii”. Sesja była formą performance’u, podczas którego modelkę usytuowano w przestrzeni zbudowanej z plastikowych butelek i odpadów. Trasa, godziny przejazdu są dostępne na stronie internetowej CKiS.
 
FILMOWO
 
Podczas Nocy Kultury nie zabraknie również filmowych wydarzeń. Będzie można wziąć udział w PLAKATOBRANIU (g. 23.00, CKiS) i zdobyć współczesne oraz archiwalne plakaty z filmów, które swoją premierę miały w tym roku, kilka, a nawet kilkadziesiąt lat temu!
 
O g. 23.30 zapraszamy do Kina Oskard kameralnie na NOCNE KINO KONESERA, a w nim pokaz komicznej „PROXIMY” (bilet 10 zł). Bohaterka filmu Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli. Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej życie zaczyna się komplikować. Film w reżyserii Alice Winocour, scenarzystki „Mustanga” – nominowanego do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.


Program:
CKiS - Okólna 47a
 
19.30 KRYSTYNA RUMINKIEWICZ – WYSTAWA nie tylko ONA
21.00 ŁĄKI ŁAN
23.00 SILENT DISCO
23.00 PLAKATOBRANIE
23.30 NOCNE KINO KONESERA – PROXIMA
 
Galeria Wieża Ciśnień - Kolejowa 1 A
 
18.00 JAN SZNAJDER – MALARSTWO
20.30 MAD SHIP – KONCERT FLASH YEARS
 
elektryczny autobus MZK, plac przy Wieży Ciśnień
22.00 ECO HOPE - WYSTAWA FOTOGRAFICZNA 
 
Bilety:
Łąki Łan - 30 zł
seans Proxima - 10 zł
silent disco – bezpłatne wejściówki
pozostałe wydarzenia wstęp wolny
 
 
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Popołudnie z Teatrem. Absolutnie straszny olbrzym
Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie zaprasza dzieci (od la...
Edukacyjne Konfrontacje - szanse i innowacje w/dla edukacji
Zapraszamy dyrektorów i nauczycieli przedszkoli i...
Klaudia pokazała talent!
Klaudia Wadelska z zespołu tańca CODA z Konińskiego Domu...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ