CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Otwarcie wystawy Jadwigi Tyksińskiej „Barwy w szkło zaklęte”

Otwarcie wystawy Jadwigi Tyksińskiej „Barwy w szkło zaklęte”
Centrum Kultury i Sztuki w Koninie
Niezwykła pasjonatka kultywująca rodzime tradycje, wielokrotnie nagradzana twórczyni ludowa Jadwiga Tyksińska z Kłodawy zaprezentuje w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie swoje obrazy malowane na szkle. Pięknymi, barwnymi pracami przybliża jedną z technik malarstwa ludowego i przypomina tym samym, że przez dziesiątki lat malowidła na szklanej tafli ozdabiały wiejskie domy. Jak tworzy Jadwiga Tyksińska i w jaki sposób udoskonala tę technikę, będzie można się dowiedzieć podczas uroczystego otwarcia wystawy, które odbędzie się 26 czerwca o g. 18.00. Nie zabraknie kulinarnych i muzycznych akcentów. Z programem pieśni ludowych wystąpi zespół Tradycja z Malanowa.
 
Malarstwo od zarania dziejów, było sposobem wyrażania myśli i wrażeń, a wraz z rozwojem obrzędowości zaczęło też spełniać funkcje magiczne, religijne i estetyczne. Można więc powiedzieć, że malarstwo ludowe, to nie tylko jedna z głównych gałęzi sztuki ludowej, ale i prastara forma wyrazu.

Obrazki na szkle malowane przez dziesiątki lat zdobiły i nadal zdobią wiejskie domy. Były wieszane na ścianach lub stawiane na specjalnych półkach pod sufitem. Często przedstawiały wizerunki świętych, Matki Boskiej czy Jezusa. Niezwykle proste w rysunku i intensywnie barwne, reprezentują nurt malarstwa naiwnego. Kolorystyka dawnych obrazów na szkle jest bardzo charakterystyczna, na uwagę zwracają żywe, czyste barwy, często zestawione ze sobą kontrastowo. Powszechnie używano czerwieni, koloru niebieskiego we wszystkich odcieniach oraz białego, zielonego i żółtego.  W niektórych obrazach pojawia się kolor złoty. Geneza tej dziedziny twórczości sięga połowy XVI wieku i związana jest z rozwojem przemysłu szklarskiego, a także coraz powszechniejszym wykorzystywaniem farb olejnych w malarstwie.

Malarstwo na szkle jest obecnie dyscypliną sztuki wciąż żywą i stale się rozwijającą. Współcześni twórcy obok tradycyjnej tematyki i formy coraz częściej stosują własne oryginalne pomysły eksperymentując z konturem i kolorystyką. Jadwiga Tyksińska, której wystawę prezentujemy jest właśnie przedstawicielką tego nurtu. Inspirując się twórczością ludową sama opracowała własną technikę malowania na szkle, którą wyróżnia przede wszystkim to, że wzór powstaje na obu stronach wykonywanej pracy. Obok malarstwa na szkle zobaczymy również obrazy malowane ma desce.

W twórczości Jadwigi Tyksińskiej można wyodrębnić trzy zasadnicze obszary: malarstwo na szkle i desce, wyroby rękodzieła ludowego (rzeźba, kwiaty z bibuły, pająki, palmy wielkanocne, pisanki itp.) oraz kujawskie wysypywanie wzorów piaskiem. Obszary te wzajemnie się przenikają i uzupełniają oraz determinują Jej nie tylko twórczą działalność.
 
JADWIGA TYKSIŃSKA - twórczyni ludowa, wieloletnia działaczka społeczna związana z Gminą Kłodawa i jej okolicami, zaangażowana w swoją pracę twórczą, wiele razy nagradzana oraz wyróżniana m.in. odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Dorobek artystyczny Jadwigi Tyksińskiej związany jest z malarstwem na desce, malarstwem na szkle, wycinankami, rzeźbą ludową, kujawskim wysypywaniem piaskiem, kwiatami z bibuły, pająkami ludowymi oraz pisankami.

Na co dzień żona, mama, babcia i gospodyni domowa od wielu lat prężnie działa na terenie swojego miasta, jak i całego województwa wielkopolskiego, choć bliskie jej sercu są także Kujawy. Pochodzi z rodziny twórców ludowych, od pokoleń uzdolnionych plastycznie. Wielokrotnie nagradzana podczas Przeglądu Kultury Ludowej „W stronę tradycji”, konkursów: Palmy Wielkanocne, Pisanki-Kraszanki, Sypanie Piaskiem czy na ogólnopolskich wystawach prac plastycznych. Doceniona w programie rozrywkowym „Mam Talent”, jako „malująca piaskiem”. Bierze czynny udział w życiu społecznym jednostek edukacyjnych oraz stowarzyszeń na terenie Gminy Kłodawa.

Przygotowała elementy Trasy Turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa np. Grotę Drakuli, obraz św. Kingi, witraże solne.
 
Wystawa będzie czynna do 17 lipca, zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. 
 
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
Filmowe Poranki: Strażak Sam tylko w kinie Helios
Zapraszamy na kolejną porcję filmowych niespodzianek.
Szkolenie dla wolontariuszy schroniska dla zwierząt w Koninie
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na szkolenie o po...
Mała książka - wielki człowiek w MBP w Koninie
Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjd...
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ