CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Środa z kinem niezależnym - filmy nagrodzone na 68. OKFA

Środa z kinem niezależnym - filmy nagrodzone na 68. OKFA
Centrum Kultury i Sztuki – Konin, ul. Okólna 47a

Jesień za pasem, a to oznacza, że po wakacyjnej przerwie wracamy z pokazami kina niezależnego.

Pierwszy w nowym sezonie seans z cyklu „Środa z kinem niezależnym” planowany jest na 28 września. O 18.00 w kameralnym kinie w CKiS przy Okólnej pokażemy krótkie metraże nagrodzone przez jury 68. OKFA - Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby, który odbył się w Koninie na początku czerwca. Część filmów laureatów już mogliśmy obejrzeć na specjalnym pokazie kończącym festiwal, teraz zaprezentujemy kolejne produkcje. Niewątpliwie będzie to przekrój najlepszych zjawisk w polskim kinie niezależnym.

W programie:

„Papierosy”
Maja Markowska / Szkoła Wajdy, Bydgoska Kronika Filmowa, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego / 18’ / 2020 / kategoria: film niezależny, dokumentalny, debiut
Trwa pierwsza pandemiczna Wielkanoc. Zamknięta w czterech ścianach młoda kobieta opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Czas upływa na rozmowach, wspólnych posiłkach, oglądaniu zdjęć i graniu w pokera. Łączy ich także pewna niezdrowa przyjemność – oboje lubią sobie zapalić. To co oglądamy, nie jest tylko spełnieniem rodzinnego obowiązku, ale i obrazem autentycznej ponadpokoleniowej bliskości, jaka łączy tych dwoje ludzi.

„Wizyta”
Mateusz Jarmulski / Warszawa / 08’ / 2021 / kategoria: film niezależny, animowany
Afrykański las tropikalny. Przez gęstwinę ucieka ciemna postać. Pokrzykiwania myśliwych narastają. Oczy ofiary błyszczą w ciemnej twarzy, Postać, a dokładniej szympansica, oddycha ciężko, uciekając przez dżunglę. Przestraszone zawierzę dociera do pięknej kolonialnej willi. Opuszczając swoje naturalne środowisko, stanie przed ważnym wyborem. Film, który zadaje pytanie o to, gdzie zaczyna się człowieczeństwo.

„Taksiarz”
Ryszard Kruk / AMA Film Academy / 15’ / 2022 / kategoria: film studencki, fabularny, debiut
Opowieść o ludzkim losie, przemijaniu, o starości i samotności we współczesnym świecie, problemach zerwanych więzi rodzinnych. Jako taksówkarz Pan Staszek (Jan Nowicki) z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność. Film jest pretekstem do stawiania pytań o sens i jakość życia.

„Dziura”
Piotr Kaźmierczak / LAF WFA / 02’30’ / 2021 / kategoria: film amatorski, animowany
Krótka opowieść o zmaganiu się z brakiem, pustką, samotnością.

„Masza”
Krzysztof Chodorowski / Warszawska Szkoła Filmowa / 12’37’’ / 2020 / kategoria: film studencki, fabularny
Pracująca na czarno w polskiej fabryce Ukrainka Wiera podejmuje rozpaczliwą próbę udzielenia pomocy poszkodowanej w wypadku koleżance Maszy, co stawia ją przed moralnym dylematem, czyje dobro ma wybrać.

„Mów mi Mesjasz”
Andrzej Brzózka / Szkoła Filmowa w Łodzi / 17’ / 2021 / kategoria: film studencki, fabularny
Alex jest prawiczkiem i początkującym raperem. Gdy na jednym ze swoich koncertów przedawkowuje alkohol z narkotykami, nie może zaakceptować swojej kompromitacji. Poszukując kolejnej działki, poznaje dealerkę Vanessę, od której dostaje narkotyk dający niewidzialność.

Bilety (5 zł) w kasie kina oraz online.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ