CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Wystawa drewnianych rzeźb Antoniego Grabowskiego i Stanisława Kośmińskiego

Wystawa drewnianych rzeźb Antoniego Grabowskiego i Stanisława Kośmińskiego
Galeria Wieża Ciśnień CKiS w Koninie

Galeria CKiS Wieża Ciśnień znów otwarta dla publiczności!

Pierwsze spotkanie z widzami zaplanowane jest 7 maja  o godzinie 18.00 podczas otwarcia wystawy Antoniego Grabowskiego i Stanisława Kośmińskiego „Korespondencje”.


Artystów łączy zamiłowanie do drewna jako materii rzeźbiarskiej, Zakopane i słynne liceum plastyczne noszące imię Antoniego Kenara.

Niezwykłe prace można oglądać do 27 maja.


Zwiedzanie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Grabowski ukończył zakopiańską szkołę w 1959 roku i po odbyciu studiów na warszawskiej ASP przez blisko 40 lat nauczał w niej rzeźby. Był pierwszym nauczycielem rzeźby Stanisława Kośmińskiego, który naukę w szkole plastycznej rozpoczął w 1999 roku w wieku 13 lat. Kośmiński przygodę ze sztuką kontynuował w Toruniu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Po latach doszło do artystycznego spotkania w konińskiej Galerii, będącej w tym czasie swoistym pomostem między Toruniem i Zakopanem. Spotkanie to zrodziło się spontanicznie, ze wzajemnego uznania i sympatii, pomimo trudności i odległości. Artystów łączą podobne poglądy na sztukę wyrażające się w przywiązaniu do tradycji, poszukiwaniu własnego stylu i języka wypowiedzi, szczerości i uczciwości artystycznej.

Antoni Grabowski

Urodził się w 1937 roku w Łętowni. W 1959 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. W roku 1965 ukończył ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby.
W tym samym roku został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1965-2004 był nauczycielem rzeźby w PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1982-1991 pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Wielokrotnie otrzymywał nagrody za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz dydaktyczne i wychowawcze.
Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Stanisław Kośmiński

Urodził się w 1987 roku w Zakopanem. Absolwent PLSP im. A. Kenara w Zakopanem (2007), kierunku Rzeźba (2013) oraz studiów doktoranckich w zakresie sztuk pięknych (2017) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Katedrze Architektury Wnętrz i Rzeźby.
Autor pięciu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 40 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Medalierskiej FIDEM, Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej oraz Prezes Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarte”.
Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie, jak i kilkumetrowe realizacje. W obszarze jego twórczych zainteresowań znajdują się również: medalierstwo, rekonstrukcje snycerskie i formy piernikarskie.
KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ