CENTRUM INFORMACJI DLA RODZICÓW

Wystawa Magdaleny Chomiak „Nieistnienie” w CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Wystawa Magdaleny Chomiak „Nieistnienie” w CKiS Wieża Ciśnień w Koninie
CKiS Wieża Ciśnień w Koninie

Artystka, konserwatorka dzieł sztuki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Magdalena Chomiak pokaże w piątek 17 marca w Galerii CKiS Wieża Ciśnień swoje prace. Będą to tkaniny artystyczne, z których powstanie wystawa „Nieistnienie” z cyklu „Nieobecność”. Wernisaż odbędzie się o g. 18.00 i wzbogacony zostanie muzycznym akcentem - wystąpi duet gitar klasycznych Pola Berensdorff i Tomasz Kurjata. Wystawę będzie można oglądać do 7 kwietnia. Wstęp na wernisaż bezpłatny. W kolejnych dniach - bilet 5 zł do kupienia w kasie DK Oskard, w Wieży Ciśnień, a także online. W soboty wstęp na wystawę bezpłatny.

Magdalena Chomiak tworzy prace w różnorodnych technikach i eksperymentuje z materią. Zajmuje się malarstwem, kolażem i tkaniną artystyczną. Podejmuje zagadnienia związane z egzystencją człowieka.

Artystka zaznacza: „Tworząc, kontemplowałam przemijalność świata materialnego, wyrażonego poprzez medium tekstylne, przywołujące skojarzenie z wiotką, miękką, kruchą tkanką, ulegającą powolnemu rozkładowi. Szyjąc tkaniny przy użyciu delikatnej, włóknistej materii, łączyłam aspekt cielesny, biologiczny z geometryzacją i uproszczeniem form. Chciałam zasugerować stan oczekiwania, zawieszenia między trwaniem a jego kresem.

Wykonane obiekty z cyklu NIEOBECNOŚĆ odzwierciedlają w pewnej mierze poczucie lęku, zwątpienie w sens istnienia człowieka. Ciche, milczące są znakiem ludzkich słabości. Wyrażają melancholię, nostalgię za utraconą bliskością, czyimś życiem. Zawieszone w przestrzeni, symbolizują proces odchodzenia. (...) Odnosząc się do ponadczasowych wartości, stanowią odbicie nurtujących mnie zagadnień, krążących wokół kwestii piękna - brzydoty, trwania - zaniku, odrodzenia i śmierci”.

Kurator wystawy Robert Brzęcki dodaje: „Wystawa tkaniny artystycznej autorstwa Magdaleny Chomiak pt. „Nieistnienie” z cyklu „Nieobecność” jest wynikiem namysłu nad tym, co jest „absurdem równie niemożliwym, co niewątpliwym”. Smuga cienia, jaka spowija prace, wydaje się wynikać
z potrzeby stawienia czoła przed obojętnością świata i ludzi wobec naszej obawy przed nieistnieniem
i próbą nieprzeniknionego doświadczenia; bramą tajemnicy, której mimo mitów nie daje się oswajać. Forma prac ukorzeniona w stereotypowo postrzeganych praktykach „kobiecych” potęguje napięcie doświadczeń wizualnych widza jako nie/realność wtórna, szyfr, zdeterminowany przez mityczny świat bezwarunkowy”.

Magdalena Chomiak urodziła się w 1987 r. w Oleśnicy. W 2013 r. ukończyła studia magisterskie na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie konserwacji
i restauracji malarstwa i rzeźby polichromowanej pod kierunkiem prof. dr hab. Bogumiły Rouba.
W 2021 r. uzyskała tytuł doktora w zakresie sztuk pięknych i konserwacji dzieł sztuki, tworząc cykl obiektów przestrzennych NIEOBECNOŚĆ.

Od 2019 r. pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta, prowadząc zajęcia w Pracowni rysunku, Technologii malarstwa sztalugowego.

Bierze udział w międzynarodowych i ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach zbiorowych. Organizuje wystawy indywidualne. Uczestniczy w konferencjach naukowych poświęconych różnym zagadnieniom z dziedziny historii sztuki.

Laureatka konkursów: II Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny „Nowa Epifania Piękna” – wyróżnienie (2018); „(Nie)widzialny – sztuka inspirowana religijnie” – III miejsce (2021); „Szkic ma moc!” - III miejsce.

KOMENTARZE
PODOBNE WPISY
WYSZUKIWARKA
ZAMKNIJ
NEWSLETTER
Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera
ZAMKNIJ